Droga do wojny.mpg

Droga do wojny.mpg
Rozmiar 245,4 MB
Gdy Adolf Hitler w 1933 roku został kanclerzem III Rzeszy nikt nie spodziewał się jeszcze, że były kapral rozpęta najstraszliwszą wojnę na świecie. Hitler po kolei eliminował swoich wrogów, a nawet byłych przyjaciół, parł do jeszcze większej władzy. Jego marzenia ziściły się gdy w 1934 roku zmarł Paul Hindenburg - dotychczasowy prezydent III Rzeszy, wówczas Hitler postawił się ponad prawem i ogłosił się Füührerem.
Po kolei łamał postanowienia traktatu wersalskiego. Hasłem hitlerowskiej gospodarki było "armaty zamiast masła" i dokładnie obrazowało w jakim kierunku będzie się rozwijała III Rzesza. Rozbudowywano armię. W 1935 roku zaczęto tworzyć Luftwaffe, uzbrojone w najnowsze samoloty siły lotnicze. W tym samym czasie wprowadzono obowiązkową służbę wojskową, szybko powiększając armię niemiecką - Wermacht. Kilka miesięcy później Niemcy otrzymały od Wielkiej Brytanii zgodę na powiększenie Kriegsmarine (niemieckiej marynarki wojennej) do 45% tonażu floty brytyjskiej. Tym samym Wielka Brytania wydała na siebie wyrok z opóźnionym zapłonem - za kilka lat nowoczesne U-booty i niszczyciele będą niszczyć konwoje przeznaczone dla Brytyjczyków. W 1936 roku z rozkazu Hitlera wojska niemieckie wkroczyły do zdemilitaryzowanej Nadrenii. Brak reakcji ze strony mocarstw europejskich, a przede wszystkim Francji, upewnił Hitlera iż traktat wersalski nie będzie broniony za wszelką cenę.
Sukcesy nazistów w Niemczech zachęciły do działania ich zwolenników w sąsiedniej Austrii. Mimo, że traktat wersalski zakazywał połączenie dwóch niemieckojęzycznych państw, to jednak zwolennicy Hitlera dokonali przewrotu 12 marca 1938 roku. Tego samego dnia wojska niemieckie wkroczyły do Austrii,a Hitler podpisał akt zjednoczenia Austrii i III Rzeszy. Zjednoczenie to nazwano Anschlussem (z niem. przyłączenie) Austrii.
Miary hańby mocarstw europejskich dopełnił podpisany we wrześniu w Monachium układ monachijski. Hitler znając słaby punkt Wielkiej Brytanii i Francji zagroził wojną, jeżeli do rzeszy nie zostaną przyłączone czeskie Sudety. Niemcy sudeccy należący do NSDAP prowokowali od dłuższego czasu zamieszki, po to by ich Führer miał pretekst do przyłączenia. Czechosłowacy opuszczeni prze Francję nie mogąc liczyć na wsparcie Zjednoczonego Królestwa, wyrazili zgodę na oddanie Sudetów, wraz ze swoimi wzmocnieniami. Rok później Hitler przyłączył resztę Czechosłowacji (Czechy i Morawy). Po przylocie z Monachium do kraju ówczesny premier Wielkiej Brytani ogłosił na lotnisku, że układ monachijski uratował pokój w Europie - nawet nie wiedział jak się mylił. Niecały rok później Hitler napada na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • annkula.pev.pl
  • Szablon by Sliffka (© Niezależnie od ogromu jego zdumienia czasem najwyższym powołaniem mężczyzny jest to prostu stać i tulić.)